Para Neden Var ?

Rate this post
Para, ticaretin gelişmesiyle ortaya çıkmıştır.
Para, ticaretin gelişmesiyle ortaya çıkmıştır. Lidyalılar ilk madeni parayı üretmeden önce toplumlar takas yoluyla ekonomik etkileşimlerini sağlıyorlardı. Lidyalılar kadar Fenikelilere de değinmek gerekiyor. Doğu Akdeniz kıyılarında hüküm sürüp bir çok Akdeniz kıyısında koloni kuran Fenikeliler, ticareti artırarak bölgeler arası iletişimin hızlandırılmasına yardımcı olmuşlardır. Kurdukları koloniler kendilerinden yıllar sonra kurulan medeniyetlere ışık tutacaklardır. Akdeniz ticaretinin gelişmesiyle takas sisteminin yetersizlikleri yavaş yavaş hissedilmiştir. Antik zamanda tüccarlardan çok din adamlarının ticarette rol oynadığı görülür. Tapınak ve mabetler ambar olarak da kullanılmıştır. Din görevlileri, getirilen ürünleri kil tabletlere işleyerek arşivciliğin de temellerini atıyorlardı. Yıllar geçtikçe ürün çeşitliliği artmış ve takas usulü yerine eşyaları sembolleştirme yoluna gidilmiştir. Tabletlere veya taşınan taşlara çizilen resimlerle o ürün sembolleşmiştir. Böylece dünyada paranın temelleri atılmış oluyordu. Lidyalılar da madenden para üreterek günümüz modern para sistemine ilk geçen uygarlık olmuştur. Altın ve gümüşten, altın-gümüş karışımından elde edilen madeni paralar değişim aracı olarak kullanılmaya başlanmış ve zamanla yaygınlaşmıştır. Anadolu’da başlayan ekonomik serüven, dünyaya yayılmıştır. 
Nüfusun artması parayı gerekli kılmıştır. Köylere gittiğinizde dikkat ederseniz hala takası kullananların olduğunu göreceksiniz. Yoksul diyebileceğimiz kırsal alanlarda para genelde fatura ödemek için kullanılıyor. İnsanlar ihtiyaçlarını topraktan ve doğal yöntemlerle karşılayarak para kullanımını en az indirmişlerdir. Şehir hayatında bu durum oldukça zordur. Evden dışarı çıktığınız gibi cebinizden para çıkmaya başlar. Toplu taşıma, metro, özel aracınız varsa yakıt, ücretli köprü ve yollar, yiyecek-içecek, kıyafet, özel giderler ve reklamlar yoluyla insanlara empoze edilen lüks ürünler… Hepsi için para gerekiyor. Aynı zaman diliminde yaşayan iki farklı toplum, -şehirde ve kırsal hayatta yaşayanlar- ekonomik etkenlerden de farklı etkileniyorlar. Geçimini toprak ve hayvancılıktan sağlayıp büyük çiftliği olmayan bir kişiyi ekonomik kriz de etkilemez (Diğer değişkenler sabitken). Şehir hayatında kullanım kolaylığı sağlaması ve bankalar için gelir sağlayan kredi kartları, nakit taşıma oranında şüphesiz ki düşüş sağlamıştır.  Günümüzde nakit paranın kullanım azlığını özendiren bazı ülkeler olsa da dünya nüfusunun sürekli artması bu politikayı geçersiz kılacaktır. 
Nüfus arttıkça altın ve gümüşten paralar da tedarikten kalkmıştır. Bakır ve nikelden yapılan günümüz madeni paraları insan ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Altın binlerce yıldır kendisine atfedilen değeri korumaktadır. Tedarikten kalkıp günlük ticarette madeni para olmasa da yatırım aracı olarak faaliyettedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir