Ekonomik Krizde Doların Etkisi

Rate this post


Ülkemizde geçen yılın sonunda 27.6 milyar dolar olan net döviz rezervi, son verinin oluştuğu 31 Ağustos’ta 18.2 milyar dolara geriledi. Dolar rezervindeki düşüş şüphesiz ki olağan dışı bir durum olarak ekonomiye yansıdı ve ekonomi yönetiminde sıkılaşma belirtileri arttı.

Dolar kurunun düşmesi için merkez bankasının piyasaya döviz sürmesi döviz rezervlerinde düşüşe sebep oldu. Doların hızlı yükselişine kısaca bakacak olursak, 2016 sonu 3.3 olan dolar, 2017 sonunda 3,9 ve 2018 sonunu 5,2 ile kapattı. 8 Ocak 2019 itibariyle de 5.38 e çıkmış durumdadır. İthal ara malı ve hammaddenin dolar ile satın alınması YD-ÜFE yi artırıyor. Bu malların üretim için alınması gerekli olduğundan döviz çıkışı zorunlu oluyor. Artan kurdan alınan ürün şirket maliyetlerini artırdığı için nihai ürünün de fiyatı artmış oluyor. Bu durumda ekonomide arz yönlü enflasyon gerçekleşiyor.

Türkiye’de talep oranı da oldukça yüksek. Dış kaynaklı ürünlerin fiyatları yüksek olsa da tüketici ürünü talep etmekten geri kalmıyor. Talep oranında ciddi bir düşme yaşanmadıkça fiyat da düşmüyor. Özellikle otomotiv sektörü bu konuya güzel bir örnektir. Bayiiden alınan sıfır bir arabada ÖTV oranı %110’u buluyor. Hal buyken araba fiyatına bir de vergi verilmiş oluyor. Buna rağmen otomotiv sektörü dış piyasalara göre Türkiye’de oldukça hareketlidir.

Geçen aylarda dolarla mücadele kapsamında ithal ürünlerin parçalanması, doların yakılması gibi görüntüler yaygınlık kazanmıştı. Bu görüntüleri çekip yayınlayan bize ileten makine-teçhizatın da dolarla ülkemize alındığını bilmek gerek. Dolarla mücadele etmek yerine barışık yaşamak gerekiyor.

Türk lirasının dolar karşısında değer kazanması için uluslararası piyasada değer görecek katma değeri yüksek ürüne ihtiyacı var. Kısaca üretim yapmak gerekiyor. Son aylarda tarımsal ürünlerde de ithale başlamamız sanayiye değer verirken tarımı da unutmamamız gerektiğini hatırlattı. Doların öcü gibi gösterilmesi yanlış bir politikadır. Mevcut şartlarda dünyanın kabul ettiği bir rezerv paraya bir anda diş bileyip düşman gibi davranmak ekonomimize ciddi zarar verir. Bunun örneklerini çok net bir şekilde yaşadık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir