Çamurun Hayatımızdaki Önemi – Dirt! The Movie

Rate this post
“Dirt ! The Movie” belgeseli çamurun hayatımızdaki önemini anlatıyor. Toprağın nasıl oluştuğundan çamurun içindeki bakterilere ve insanoğlunun toprağa nasıl acımasızca davrandığına kadar bir çok önemli noktaya değiniyor.
İlk yerleşim izlerine su kaynaklarına yakın yerlerde rastlanılmış ve su kaynaklarının çevreleri medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Suyun toprağa karışarak çamur haline gelmesi orada canlılık yaratır. Bir avuç çamurun milyonlarca bakteri barındırdığını biliyor muydunuz ? Burada vurgulanan canlılık çamurun da bir hayatı olduğudur. Toprağı kir olarak algılamadan dokunmak, hissetmek gerekiyor.
Tarım uygulanacak araziye her yıl aynı bitkinin ekilmemesi gerekiyor. Belgeselde ayrıntılı olarak ele alınan konulardan biri de Dust Bowl isminde bir A.B.D. yerleşkesi. Yıllarca ayrı ürünün ekildiği Dust Bowl’a bir de düzenli olarak ilaçlama yapılınca arazi çoraklaşarak çöle dönüşüyor. Tarım ilaçlarının az bir kısmı bitkide kalırken çoğu yer altı sularına karışacak kadar toprağın derinliklerine iniyor. Topraktaki canlılığı da yok etmesi ayrı bir olumsuzluk yaratıyor.
Modern tarım tekniklerini uygulamada bir takım reformlar gerekiyor. Toprağı öldürmeden insan ihtiyacının karşılanabileceğini anlatan bu belgeseli hem ekonomist hem de bir TEMA gönüllüsü olarak izlemenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir